WW1 Those Who Died


Bateman, Harold 
Birtle, Thomas M 
Bradley, John R 
Cockroft, Samuel 
Craven, Douglas 
Crowther, John 
Graham, Robert 
Greenwood, Cyril 
Greenwood, Joseph H 
Hanson, James A 

Harland, Sidney

Hooley, Cecil

Hyndson, James G

Ingham, Arthur L

Metcalfe, Norman

Pearson, William

Popplewell, Frank

Richardson, Eric

Roberts, Morley

Robinson, Jack

Shuttleworth EH

Stead Arthur B

Steel John

Stoney Tom

Storey H Leatham

Waite Herbert

Walsh William G

Whitley Thomas T

Wildon Edward H

Wood J Alec S

WW1 Roll of Honour

Those Who Served

AMBLER Louis Walker Lt. West Yorkshire Regiment
AMBLER Percy 2nd Lt. West Yorkshire Regiment
ANDERTON Frederick Pte. Manchester Regiment

ANGUS W S 2nd Lt. North Staffs
ARMISTEAD T E Capt. West Yorkshire Regiment
ATKINSON William Cpl. Air Force Afloat
BAILEY James Pte. Machine Gun Corps

BAILEY N Pte. West Yorkshire Regiment BAILEY Raymond Capt.

BAILEY Raymond Capt. 2/6 West Yorkshire Regment
BAILEY  Samuel Pte. West Yorkshire Regiment
BAILEY Stanley Pte.5th K.O.Y.L.I.

BAILEY Wilfred P/O R.N.V.R.

BARRAN William Lt. R.A.M.C.

BARRAN Walter E Maj. South African Infantry

BARRAN Robert Pte. West Yorkshire Regiment

BARTLE Bernard Pte. West Yorkshire Regiment

BATEMAN Harold

BEEVER Foster J 2nd Lt. R.A.S.C.

BINNS Ethelburt Cpl. 4th Australian

BINNS Vernon Pte. 3rd Duke of Wellington’s (Signallers)

BIRTLES Thomas M

BOLTON Albert Lt. R.F.C.

BOTTOMLEY William L Sgt. West Yorkshire Regiment

BROCKLEHURST J M Temp. Lt. Army Veterinary Corps

BOWER Herbert K Dentist to the Troops

BRADLEY Henry Lt. 2nd Rifle Brigade

BRADLEY John Ramsden 16th Australians

BRADLEY Stanley Pioneer Royal Engineers

BROADBENT B E. Cpl. 6th Duke of Wellington’s

BROADLEY Tom Cpl. 4th K.O.Y.L.I.

BROOK Fred Sniper 4th/5th Black Watch

BUTLER A R Gunner Royal Field Artillery

BUTLER John Henry ESA Rasc

CHAFFER Jackson Gunner 14th Batt. Royal Garrison Artillery

CLAYTON F R Cpl. Yorkshire Dragoons

CLOUGH Robert Lt. Col. 6th West Yorkshire Regiment

COCKROFT Samuel Cpl. 2nd Duke of Wellington’s

CORLESS Harry Pte. 16th West Yorkshire Regiment

CRAVEN Douglas Sgt. 12th Northumberland Fusiliers

CROCKER James M Pte. 2nd West Yorkshire Regiment

CROWTHER John Cpl. 2nd/5th York & Lancaster

DAWSON D Pte. West Yorkshire Regiment

DAWSON JEJ Capt Tank Corps

DICKINSON Cyril Warrant Schoolmaster Royal Navy

DOBIE J Nunn Maj. R.A.M.C.

DRIVER Leonard Pte. 16th West Yorkshire Regiment

ETTESON Leonard 2nd Lt. R.A.F.

FOSTER Walter 1ST Class P.O. R.N.A.S

FOULDS Albert Pte. 2nd/4th Northumberland Fusiliers

GLOVER James Pte. Duke of Wellington’s

GLOVER Sidney Bdr RFA

GRAHAM Robert Pte. Notts and Derby Regiment

GREENWOOD Cyril Sgt. R.F.A.

GREENWOOD Joseph Drvr. R.F.A.

ORMEROD William Pte. 17th Lancers 

HALLAM A T Sapper Royal Engineers

HANSON James

HARDING James E Pte. West Yorkshire Regiment

HARGREAVES V A Petty Officer R.N.A.S.

HARLAND Sidney Lt. R.G.A.

HILLARY Henry Cpl. Royal Engineers

HILL Frank H Lt. R.G.A.T.

HODGSON T

HOWCROFT Pte. R.A.M.C.

HOOLEY Cecil

HORN Ronald Pte. 2nd/6th North Staffs

HUDSON Arthur Cpl. 1st/6th Duke of Wellington’s

HYNDSON James G

INGHAM Arthur L Gunner R.G.A.

JACKSON Alfred A Lt. R.F.C.

JONES A A 2nd Lt. R.A.S.C. (HT)

KERSHAW Hugh S

HORN William Sgt. 

GRUNDY W M  

LAMBERT Riley Pte. 324 H.S. Employment Coy.

LAWSON Tom 2nd Lt. West Yorkshire Regiment

LAYCOCK Francis W L/Cpl. 16th West Yorkshire Regiment

LEACH Ronald Dvr. R.A.S.C.

LISHMAN Ronald Lt. R.F.A.

LUND G A Lt. Col. Yorkshire Regiment

METCALFE G L Pte. Northumberland Fusiliers 

METCALFE Norman

MIDDLEBROOK Herbert Pte. R.A.F.

MOORHOUSE William Bmdr R.G.A.

MOULDEN F M K Rifleman 12th County of London

MOULDEN Herbert Lt. R.G.A.

MOULDEN John William 2nd Lt. Northumberland Fusiliers

NEW D W Pte. 1st/6th West Yorkshire Regiment

NEWHAY John 2nd Lt. Pilot R.F.C.

PEARSON William

PICKLES John Gunner R.G.A.

PITTS F D Sgt. 24th Canadian Infantry

PLATTS H S Lt. Duke of Wellington’s

POOLE G R Lt. R.F.A.

POPPLEWELL Frank Bmdr R.F.A.

PRATT William O/S R.N.V.R.

PRESTON Herbert Pte. 4th Royal Fusiliers

LAYCOCK Harry 000000

SMITH Percy 000000

WILSON John Capt. MC & Bar M.I.D. 5TH York & Lancs 

PRESTON William Trooper 2nd Life Guards 

RAWLINGS George 2nd Air Mechanic R.A.F.

RISHWORTH W A L Lt. Machine Gun Corps

RICHARDSON Eric

ROBERTS Morley

ROBINSON Jack 2nd Lt. 16th West Yorkshire Regiment

ROEBUCK George Capt. Machine Gun Corps

ROWAN Edgar J L/Cpl. Royal Engineers

SARGEANT Richard C Bmdr R.G.A.

SCOTT Thomas L West Riding Regiment

SCOTT W V Pte.  2ND Kings Own Royal Lancashire Regiment

SEVERS John Asst. Superintendent Machine Eng. Dept R A Woolwich

SEVERS John Lt R.A.S.C

SHUTTLEWORTH Ernest 2nd Lt 8th West Yorkshire Regiment

SIDDONS George A Pte. K.O.Y.L.I.

SLICER George M OMS 9th Duke of Wellingtons

SMITH James E Telegraphist R.N.V.R.

SPURR F Pte. 2nd Duke of Wellington’s

STEAD Arthur L/Cpl. 9th Duke of Wellington’s

STEEL John Pte. Black Watch

STONEY Tom

STOREY H Leven 2nd Lt. 2nd/6th West Yorkshire Regiment

SUTCLIFFE John Cpl. Royal Engineers

SUTCLIFFE John A/B R.N.V.R.

TATTERSALL Frank L/Cpl. R.A.M.C. (TP)

TATTERSALL Joseph Pte. R.A.S.C. (MT)

THOMPSON L G Sgt Maj. 16th West Yorkshire Regiment

THOMPSON N Pte. R.A.M.C.

WAGSTAFFE Fred F Pte. 9th Tank Corps

WAITE Herbert

WALKER John W Army Pay Corps

WALKER Lt T.A. Indian Army

WALKER William Pte. 3rd West Yorkshire Regiment

WALSH William C Pte. K.O.Y.L.I.

WALTON Albert R Pte. R.A.S.C.

WEATHERHEAD FRANK Dvr. R.A.S.C.

WHITAKER George Lt. R.G.A.

WHITLEY Thomas T/2nd Lt. R.A.F.

WHITTINGHAM William L/Cpl. 9th North Staffs

WHITBURN Harold A Sapper Royal Engineers

WILDON Edward H 2nd Lt.

WOOD J Alec 2nd Lt. West Yorkshire Regiment

WRIGHT Matthew Capt. 1st/6th Duke of Wellington’s

WRIGHT Sydney R 1st Cam. R.F.C.

WYATT Esdaile Sapper R.N.Div.

TURNER John Clagney 2nd Lt. R.F.A. 

World War 2 Those Who Died

Jack AMBLER

Michael B APPLEBY

Thomas W BALMFORTH

Peter R M BARRON

Hubert BARWICK

Alec BEANLANDS

Peter BILSBOROUGH

Gilbert BLACKAH

Kenneth CHAPMAN

William H CHARLESWORTH

Thomas COCKCROFT

Kenneth DACRE

Wilfred EDMONDSON

G Donald FULLER

E Gordon R GRAHAM

Stanley GRUNWELL

Fred HALLER

Roland E HARRIS

W Eric HEMINGWAY

Martin HEMPEL

J Andrew HEUGHAN

F William HOPE

James HOPEWELL

Kenneth W KILBANK

Jack LEE

Frank LONGBOTTOM

F Donald LONGTHORNE

Eric R MILLS

Albert PARK

J Douglas PERFECT

Jack POUNDS

Reginald B PRIESTLEY

Denton L RAWNSLEY

Jack B SANDS

Fred N SLINGSBY

Sam M STACEY

Charles UNWIN

Richard J WADSWORTH

Albert WATERWORTH

Richard S WATSON

Arthur WEST

Ralph WHITAKER

Alec E WHITE

Thomas WILKINSON