Old Boys of Turton Hall, Gildersome & New College Harrogate

Died WW1


M ASHLEY

J BENNETT

GH BUCKLEY

RH BUTTERFIELD

RC CHINNERY

VH CLAY

FE COOK

JE COOK

RF DEAKIN

N FIELD

WS GIMSON

CS HERBERT

DRF JACKSON

IG JOHN

HR KNOWLES

C LAWTON

F LOCKWOOD

GB NILSSON

K OGSTON

WG ONCKEN

C OXLEY

FS PHILLIPS

GS PHILLIPS

JS QUARMBY

P REYNOLDS

AV ROBINSON

H SCHOLEFIELD

NH SMALL

A SPENCER

HC THOMPSON

RG THOMPSON

JP TURNBULL

TC VAUSE

GWQ WALKER

JR WILKINSON

TA WILLAN

C WILSON

JM WILSON

JB WOODIN

WG WOODIN


 


 


Wall Panels WW1

ALLINSON James Norman Northumberland Fusiliers

ATKINSON Charles Richard York & Lancaster Regiment

BANNISTER Raymond Lincolnshire Regiment

BLYTHE Henry Royal Flying Corps

BREED John Bennington Royal Field Artillery

BROCK Hubert L Royal Welsh Fusiliers

CARR Robert Meredith Lincoln Regiment

CHIPCHASE Christopher John Durham Light Infantry

CHIPPENDALE Clement 4th Dragoons

FELL Matthew Henry East Yorkshire Regiment

FEATHERBY William Stewart 3rd East Yorkshire Regiment

HOLDEN George F 2/5 Seaforth Highlanders

HODSON Wilfrid Campbell McDougall West Yorkshire Regiment

JOPLING James William Hon. Artillery Company

LADLAY Ernest West Yorkshire Regiment

MAYNARD Cephas Alexander 3rd Royal Fusiliers

McBEATH Brian Elstob 6th King’s Liverpool Regiment

MORRIS Andrew Liverpool Scottish

PRICE Gordon Royal Air Force

RAWORTH Percy Duke of Wellington’s West Riding Regiment

REDHEAD John Fletcher 6th Manchester Regiment

ROBERTS Charles Clifford Royal Navy

SHEPHERD Norman Duke of Westminster’s Regiment

SMITH Sidney Northumberland Fusiliers

SPENCE Jack Robert Royal Army Medical Corps

SPENCER Walter Royal Air Force

TRAFFORD Arthur Ernest Royal Air Force

VAUGHAN John D Welsh Regiment

WHITELEY Arthur I Carden West Riding Regiment

WHITTAKER Harold Wireless Operator

WINCH Arthur 15th West Yorkshire Regiment

WOOLFENDEN Ronald Royal Fusiliers

SMALL Norman Howard 9th Royal Scots 23rd April 1915

LAWTON Cyril 5th  West Riding Regiment August 1915


JOHN Iorwerth Glyndwr 3rd South Wales Borderers 25TH February 1916

WILKINSON James Rendell Lancashire Fusiliers 20th May 1916

SPENCER Arthur York & Lancaster Regiment 1st July 1916

WALKER George William Quarmby West Riding Regiment 8th July 1916

WOODIN Joseph Bartlett Royal Fusiliers 16th July 1918

KNOWLES Henry Ryland Royal Army Medical Corps 30th July 1916

WOODIN Walter Guise King’s Liverpool Regiment 30th July 1916

COOK John Eaden 20th Royal Fusiliers 20th July 1916

LOCKWOOD Frank Royal Flying Corps 4th November 1917

ASHLEY Maurice Royal Irish Fusiliers 23rd November 1917

BUCKLEY Gilbert Henry King’s Own Scottish Borderers 30th November 1917

QUARMBY James Scholefield West Riding Regiment 2nd December 1917

FIELD Norman Royal Flying Corps 14th August 1917

GIMSON Walter Stanley King’s Own Yorkshire Light Infantry 16th August 1917

JACKSON Donald Richard Field West Riding Regiment September 1917

DEAKIN Robert Hartley 10th YATS (attached RFA) 22nd July 1917

BUTTERFIELD Reginald Herbert Cameron Highlanders 17th August 1916

VAUSE Thomas Christopher West Yorkshire Regiment 3rd September 1916

TURNBULL John Percy 2/5th Lancashire Fusiliers 9th September 1916

PHILLIPS Guy Saggerson Yorkshire Regiment September 1916

CLAY Vernon Harcourt Lancashire Fusiliers 26th October 1916

SCHOLEFIELD Harry King’s Own Yorkshire Light Infantry 28th April 1917

WILSON Cameron 4th Seaforth Highlanders March 1916

BENNETT John Durham Light Infantry 6th May 1917

PHILLIPS Frank Stewart Yorkshire Regiment July 1917

CHINNERY Reginald Charles King’s Liverpool Regiment 31st July 1917

OGSTON Kenneth West Yorkshire Regiment 8th April 1918

WILLAN Thomas Arthur Queen’s Own London Rifles 30th April 1918

HERBERT Charles Stanleigh 15th Durham Light Infantry 27th May 1918

WILSON Jack Morris Royal Air Force 30th June 1918

NILSSON Geoffrey Burbank Durham Light Infantry 18th September 1918

REYNOLDS Percival 10th West Yorkshire Regiment 19th September 1918

OXLEY Clifford Royal Field Artillery 25th September 1917

ROBINSON Albert Victor West Riding Regiment 30th March 1918

THOMPSON Richard Garnett Yorkshire Hussars 21st September 1918

COOK Frank Eaden Manchester Regiment 20th October 1918

ONCKEN William Gerhart Machine Gun Corps 18th February 1919

THOMPSON Horace Clifford Royal Army Ordnance Corps 21st February 1919

CHESHIRE John Sydney Royal Engineers 25th June 1916

WOOD Reginald Harry North Staffordshire Regiment 1st April 1916

EASTEN George Thomas 9th Northumberland Fusiliers 1st July 1916

NIXON William 1st Tyneside Scottish 1st July 1916

LONGLEY Ernest 15th West Yorkshire Regiment 4th July 1916

CLEMINSON Charles Norman 18th Durham Light Infantry 1st July 1916

BINNS Clement Stanley 1st Tyneside Scottish July 1916

RUSSELL James Morrison 5th Seaforth Highlanders 19th June 1915

CONYERS William 15th West Yorkshire Regiment 1st July 1916

BROWN Donald Andrew Durham Light Infantry 22ND July 1916

SWALLOW Leonard Honourable Artillery Company 15th November 1916

WHITE Bernard King’s Liverpool Regiment 1st August 1916

MARRS Edward Stanley Hon. Artillery Company 5th February 1917

POPPLETON Harold Furness 20th London Regiment 18th September 1916

RITCHIE Lancelot William Cambridgeshire Regiment 1st August 1917

COLLIER Edward 19th West Yorkshire Regiment 26th October 1916

HICKLING Henry Donald 137th Canadian Regiment 19th August 1917

WAKEFIELD Thomas Butler West Yorkshire Regiment 8th September 1917

CARTLEDGE Arnold Royal Bucks Hussars 21st November 1917

MOORE Hugh Stirling 7th Notts & Derbyshire Regiment 1st October 1917

HAYWOOD Philip 6th West Yorkshire Regiment 22nd November 1917

LUPTON Leonard Dobson Royal Field Artillery 11th October 1917

FOSTER Reginald Royal Flying Corps 3rd January 1918

SWALLOW James Luther Staffordshire Regiment October 1917

EMBLETON Robert William 4th Northumberland Fusiliers 21st March 1918

RUSHWORTH Arthur Cyril Royal Field Artillery 4th April 1918

BENSON Ronald William Scots Guards September 1918

PITCHFORD Cyril Pexton 8th Border Regiment April 1917

HORTON Frank 3rd King’s Liverpool Regiment 10th October 1918

MILNES Samuel Edgar Machine Gun Corps April 1918

LAMB Eric Robert 5th Manchester Regiment 2nd November 1918

SOULSBY William Dobson 6th London Regiment September 1918

GASKELL Arnold Joseph Norfolk Yeomanry 2nd November 1918

DOUGLAS Charles Frederick Royal Engineers 2nd September 1918

COX Charles Norris 2nd Sherwood Foresters 4th November 1918

MONKS Laurence Royal Field Artillery 25th October 1917

HUGHES Royce Frederick South African Scottish Regiment 24th March 1918