Roll of Honour WW1 Those Who Served


Royal Navy

HARRIS AG Lt.

MAWSON JH Lt.

MIDDLETON SA Lt.

COLEMAN AM Sub Lt.

EAMES EA

GORDON RN

WARD GD

JEFFERSON W

DURRANT W

HOBBS C

SCOTT M

BARKER GL

Royal Flying Corps

RABAGLIATI EEC Capt

WARDLE CE Lt.

MOORE HF 2ND Lt.

BRERETON EF DSO BGENL

Royal Horse Artillery

EXLEY T

Royal Field Artillery

POTTER CF Major

SHAW RA Major

POTTER KF Capt.

BOYD DF 2nd Lt.

JUBB H

CLARKE EH

THORNTON CA

PEARSON GJ

MOON C

NEW CJ

LISTER H

WILLIAMS T

BRITTON NJ

CLARKSON W

ENGLAND P

POLLARD JJ

WAGGETT JG

Royal Garrison Artillery

GARNETT RT 2ND lieutenant

SHEARD W

THORNTON T

KENDALL WS

Hon. Artillery Company

HAMPSHIRE CH

Royal Field Artillery (T)

South Midland (HP) Brigade

BOX FW

2/1 West Riding (HR) Brigade

CLARKSON WJ

2/2 West Riding (HR) Brigade

ILLINGWORTH M 2ND Lt.

ROTHERY E 2ND Lt.

STURROCK 2ND Lt.

BELL JWG

FRANKLAND J

JACKSON G

TALES S

2/3 West Riding (WR) Brigade

ELLUM D

ELLUMG

ADAMS LW

ANDERSON H

CARTER BH

TALES A

4TH West Riding (HR) Brigade

PETRIE PC Major

EDDISON JH Lt.

MAUFE FWB Lt.

SCOTT JC Lt.

BROWN W B Sgt Major

LOVERIDGE J Sgt Major

PARRATT TW

BELL J

CLARKE WC

DOVE CE

GAINS S

GEE AE

LUND G

PEACOCK T

DAWSON WL

EMMOTT A

HORNBY JL

NUNNS WA

SMITH FM

SMITH GM

STEAD FH

BRITTON T

BUCKMASTER FW

CHANTRY CV

DOVE KP

HATCH CW

KING C

READSHAW A

RHODES JR

SMITH R

TURNER JE

VALLENDER A

WAITE JW

WALTERS RA

WILSON CA

EATON GJ

HOWITT H

THIRKELL W

TENNANT N

BARKER T

BARTHOLOMEW LE

BLACKBURN J

BEAN W

BOWER JW

BROOMHEAD J

CLARKSON A

DUELL R

ELLUN G

FRANKLAND WN

GREEN LB

HALLIDAY G

HORNBY HR

LAMBERT EG

LEAROYD ER

MOORE JG

MOORHOUSE S

RICHARDSON AG

ROBERTS F

SENDY CH

SWALES WA

TENNANT G

THORNTON A

VALLENDER B

VALLENDER G

WALL W

WAREY R

WATKINSON GC

WHITELEY H

ABBOTT JW

BEDFORD T

BLACKBURN J

BURLEY L

BURT CB

CHANTRY F

CLARKSON W

COOPER H

COOPER W

DALTON P

EMMOTT C

HEAD G

HINDLE J

HORNER E

HOWITT C

LAMBERT L

LEWIS FC

MILLER A

MOORHOUSE A

SIMPSON E

SMITH A

THORPE T

VALLENDER J

WYLIE H

COOPER F

4TH West Riding (HR) Brigade

LAYCOCK J Capt.

WALKER PH Capt.

SIMPSON TW

LEE A Lt.

CLARKSON A

RICHARDSON A G

KINGSWELL E

WHARTON JW

CLOSE P

DEAN T

EAGLE H

FORSYTH C

MASON JC

STEAD CJ

TIPPING S

WEBB B

WOOD T

WOODRUP HL

2/4th West Riding (HR) Brigade

DIXON SC Major

DOUGLAS EHS Lt.

BOTTOMLEY ER 2ND Lt.

BOTTOMLEY G 2ND Lt.

POWELL R Sgt Major

PEACOCK H

HAMPSHIRE GE

MORRIS W

HARRISON JE

McWILLIAM W

WAUGH N

BARNES A

BARNES N

BUCKNALL GE

APPLETON E

BRYANT JH

COLDWELL W

GLOVER EM

PARLING CK

SHEARD R

STEEL AB

WATKINSON M

DICKINSON V

HARTLEY H

GARSIDE R

KETTLEWELL J

LISTER F

MELLOR F

PINDER RH

EATON W

PORRITT N

SHACKLETON W

3/4TH West Riding (HR) Brigade

COLEMAN EH 2ND Lt.

HASTINGS EB 2nd Lt.

CROWTHER E

EMMOTT JC

LEWIS JW

NEW CH

PICKARD C

SCOTT T

SMITH HG

TRAVIS GE

BLACKBURN JO

BUTTERWORTH T

BUTTERWORTH J

WRIGGLESWORTH N

CALVERT W

DINSDALE JG

ROBINSON A

TRAVIS JW

1ST Life Guards

DANBY GC

1st Kings Dragoon Guards

TOPHAM G

1ST Royal Dragoon Guards

DICKINSON E DCM

8th Hussars

LEIGHTON CR

9TH Lancers

GREEN J

18TH Hussars

McRINK J

BARNES E

BARNES F

HOLT H

HEATON T

LAWRENCE JR

20th Hussars

CLARKSON A

Yorkshire Hussars

FOX G Sgt Major

RAYNER S

SWALES GH

DALTON MW

EATON F

ELLIS C

HAMPSHIRE WH

HARTLEY AM

JOHNSON E

KING J

RAYNER W

REDSHAW H

ROBERTS EH

SLATER JB

Royal Engineers

PARKINSON J Lt.

RHODES GE Lt.

PRIESTMAN K 2ND Lt.

BATES WN

DOUGLAS RS

COULSON R

FOSTER E

HUDSON M

KNOWLES EW

WHARTON E

BLAKE W

LISTER EO

RILEY F

SUMMERSON C

BAYNES A

CHAPMAN JH

CUNNINGTON H

DALTON RJ

ELLWOOD J

EMMOTT T

HUDSON H

LAWSON W

LEE TR

POWELL AE

RHODES MH

ROBINSON A

SMITH WR

TIMMS C

YOUNGMAN A

WILKINSON CLA

POWELL LE

SINCLAIR D

TOPHAM W

1st Battn. Scots Guards

BINNS H

Royal Scots

HOLLAND G

Northumberland Fusiliers

CURWEN H

DUELL G

WAGSTAFFE EH

Royal Fusiliers

DEANE L Capt.

STEINTHAL E Lt.

WRAITH HG Lt.

MILLSON AE Lt.

MIDDLEBROOK A

THOMPSON D

PALEY E

Kings Liverpool Regt

HALL H

Devonshire Regt.

BUTLER A

Suffolk Regt.

KELLETT J

Somerset Light Infantry

POLDEN F

West Yorkshire Regt. 3rd Battn.

DOUTHWAITE L

 5TH Battn.

LANSDALE RR Capt.

GRAY WD 2ND Lt.

LEE  AB 2ND Lt.

DEAN AP

2/5th Battn.

KABERRY PH

3/5th Battn.

DICKINSON J

ROBINSON H

6TH Battn

HASTINGS JH Col.

FAWCETT RA Capt.

FELL RG Capt.

MIDDLETON L Capt.

WALKER C Capt.

GORDON SJ Lt.

MUSGRAVE FW Lt.

FOXHALL WB 2nd Lt.

MAUFE CG

YEADON G

HOLDSWORTH C

SMITH HL

TODD JC

2/6th Battn.

TURNER GC Lt.

GARNETT JC 2nd Lt.

SMITH  ES

8TH Battn.

WILKINSON EF Lt. MC

BELLHOUSE S 2nd Lt.

McCALL H 2nd Lt.

GILES E

SMITH R

WILKINSON HW

2/8TH Battn

KEMP WG 2ND Lt.

BARWICK FH

9TH Battn.

DAVIES RL

SMITH JW

10TH Battn.

LUND JW

11TH Battn.

MAUFE SB Major

13TH Battn

AKERS RW

15TH Battn.

WOODCOCK AD Lt.

BROADHEAD R

BRODIE MR

WINTLE EC

17TH Battn.

COLBECK WH 2nd Lt.

Battn. Not Stated

JOHNSON HS Capt.

BRADFIELD WJ

OWTHWAITE F

East Yorkshire Regt.

HOLROYD L Lt.

DOWNING AB 2nd Lt

LAMBERT H

BELLERBY P

ATKINSON AH

THORNTON G

Royal Irish Regt.

FULDA J Major

Yorkshire Regt.

BENNEDIK RW Lt.

BAUL JH

DAVIES RL

Lancashire Fusiliers

MODLEY WG

Kings Own Scottish Borderers

ROBINSON G

GRAVESON N

Gloucestershire Regt.

PROCTOR GE 2ND Lt.

Worcestershire Regt.

TRISTRAM JH Lt.

East Surrey Regt.

HUMPHRIS JR Capt.

TETLEY GS 2nd Lt.

SQUIBB F

Duke of Wellingtons Regt.

2nd Battn.

GREENWOOD P

CLARKSON J

DOBSON N

KELLETT S

LEWIS AE

McCARTHY T

3RD Battn

MALLINSON E 2nd Lt.

FLETCHER G

SHACKLETON H

6TH Battn.

ASHLEY SP Capt.

PRESTON JW

2/6TH Battn.

WINTER WA

3/6TH Battn.

BACKHOUS F Lt.

MANN BS Lt.

FRANKLAND EW

HARDISTY R

7TH Battn.

LUPTON BC 2ND Lt.

8th Battn.

COLLYER AW

EATON H

GOULDING

LAMBERT HB

WEEDON W

9TH Battn.

ARMITAGE LR 2nd Lt.

BRADLEY WR 2nd Lt.

DACRE B 2nd Lt.

SUTHERLAND GA 2nd Lt.

SWITHENBANK T 2nd Lt.

DACRE M

ENGLISH SS

CLARKSON A

FAULDS J

HEPPELL J

BARNES DG

DOBSON A

RAITHBY TW

SLICER GM

SMITH RH

SWALES PH

FARR F

CHAPMAN E

ELLWOOD J

FISHER JW

HARLAND A

HOBBS R

PARKER L

SAYWELL FA

WILLIAMS PH

AMBLER N

BODDY JR

COWAN G

HUDSON GG

LOMAS TE

PEASE F

ROBINSON EM

ROLLITT GW

SCAIFE J

STONES HA

WHITLEY J

BRADLEY E

SMITH C

WARDMAN AA

ALLERTON T

ARMSTRONG J

ATKINSON J

BARNES J

BARWICK F

BATTY CM

BEANLANDS RJ

BOLLAND W

BORTOM WC

BOOKER AT

BOTTERILL J

BOWKER JC

BUCK H

BURDOCK FT

CHAMBERS W

CHILD H

CHILD JC

CLARKSON SE

COTTINGHAM J

COWLING R

CUNNINGTON T

DALTON A

DAVIES HP

DEANE AR

DENBY J

DIXON F

DUTTON J

EARLE C W

FARRAR H

FARRAR T

FISHER J

FORD H

FOSTER E

GALER W

GRAHAM HWG

GRANGE C

GRAY J

GREEN RD

HART W

HARTLEY R

HAYWOOD E

HEALEY TM

HODGSON EB

HODGSON R

HOLLAND A

HORNER E

HOULDSWORTH G

HOULDSWORTH W

HOULT A

HUDSON BH

HUDSON F

IREDALE J

JACKSON AJ

KEIGHLEY W

KING J

KNOWLES R

LACEY L

LAMBERT H

LAMBERT JA

LAMBERT T

LAWRENCE FT

LEACH RE

LIVINGSTONE A

LUND J

LUND JW

MACKENZIE J

MACLENNAN J

MACLENNAN J

MAXWELL W

MELLOR W

MOORHOUSE W

MOULE R

OSEY A

PARKES A

PEACOCK G

PENNOCK RH

PICKELS E

PINDER M

POOL JH

PORTER FB

PRATT R

RAPER G

REDDY T

REEKEN JC

RENTON J

REYNARD T

ROBINSON AL

ROBINSON B

ROBINSON C

ROBINSON N

RUSSELL C

SCOTT EJ

SCOTT L

SIDDALL JW

SMITH F

SMITH J

SMITH S

STOTT H

THOMPSON G

TINDALL G

TOPHAM WT

TURNER JH

WADE A

WAGGETT W

WALKER TD

WALL W

WALMSLEY C

WAUGH WA

WHARTON E

WHITING F

WILD AD

WILLIAMS E

WOODRUP L

WOODRUP WR

WRAY AE

10TH Battn.

PERCY GR 2ND Lieut.

REDFEARN JCB

TURNER F

PERKS LL

AMOS JW

ECCLES T

EYRE C

TATE F

11TH Battn.

AGAR CB

Battn. not stated

ATKINSON C

South Staffordshire

FAWCETT R Lt.

Essex Regt.

JOHNSON SSF Lt.

Sherwood Foresters

IDESON JH 2nd Lieut.

Kings Own Light Infantry

SIMPSON PJC 2nd Lt.

SALER JE

HOLT S

York & Lancaster Regt.

IBBOTSON F Capt.

JOHNSON H Capt.

RICKWOOD JO

McEVOY HOW

Seaforth Highlanders

BARBER WE

Gordon Highlanders

DOUGLAS JA

Royal Irish Rifles

SMEETH WS 2nd Lt.

Royal Irish Fusiliers

HOLMES A

Rifle Brigade

MIDDLEBROOK N 2nd Lt.

BOULES JH

Army Cyclists Corps

ELLISON W

CROSSFIELD J

LUND JA

WARING W

London Fusiliers

COOPER A Lieut.

County of London Regt.

GUINERY SE

HOWGATE FS

Kings Royal Rifles

MIDDLEBROOK N 2nd Lt.

London Scottish

THISTLETHWAITE AJH

London Irish Rifles

BARBER WE 2nd Lt.

Inns of Court Officer Training Corps

GLEDHILL AD

GRAY MK

Motor Machine Gun Service

LONGFIELD N

DIXON PF

FOX J

Army Service Corps

DAVIES GF Major

LANSDALE EE Major

MERCER SM Major

CLAYTON WB Capt.

CUTCHLEY JS Capt.

DUNLOP J Lt.

LANSDALE EC Lieut.

HARTLEY F 2nd Lieut.

BRYNE A SSMajor

GARSIDE HV SMAJOR

MOISLEY J

BEAUMONT T

NEWTON TH

REED SG

HUDSON J

BROWN A

COLLEY A

ROBERTS JP

BARNES W

FRANKLAND JW

GRAVELL C

STUBBS WE

Motor Transport Section

BLAND W

DRUMMOND A

HARRISON A

MIDDLEBROOK J

NOON T

PEACOCK J

PERKINS W

PICKELS AJ

RENNISON W

SCOTT C

SMITH JE

TENNANT GS

TOWERS GC

WINDER TH

WOOD GH

WOOD R

Royal Army Medical Corps

HUMPHRIS FH Major

BATES HT Capt.

GIBSON FP Capt.

GORDON WB Capt.

SMITH FB Capt.

KESWICK JBT Lt.

RABAGLIATI NH Doctor

STANSFIELD FJ Doctor

PRIESTMAN RM

WILSON CJ

WILSON G

ROBINSON F

GAUNT EL

WILSON JW

BARRETT JW

CLAYTON J

CLAYTON JC

COOPER W

DENISON NC

FIRTH H

HARDAKER FC

HIRST A

KEIGHLEY W

KITSON H

KRUCKENBERG FL

LUNN RA

MIDDLEBROOK J

NEILL R

OVERING TD

PEARCE S

REECE F

SIMPSON T

SKILLINTON RR

SUTCLIFFE G

SUTHERLAND GR

THIRKELL HS

SIMPSON JW

WADE JH

WALTON J

Red Cross Society

CARR WF

PROCTOR S

WILSON CL

Army Veterinary Corps

SPENCER EC Vet.

Territorial Force Nursing Service

PARKINSON F

SCHICK E

SCOTT K

Army Ordnance Corps

DENISON PB Lieut.

CHAPMAN S

AMBLER A

CLARKSON EJ

JOHNSON A

Army Pay Corps

NEWBOUND HA

Royal Military Academy

GORDON AB

MAUFE HB

WHITELEY JP

Australian Contingent

FENWICK BM

BODEN GE

EMMOTT T

GILL W

HARGREAVES C

INGHAM JE

PHILPOT GH

REDSHAW S

RENTON F

RENTON G

RUANE W

SMITH S

Canadian Contingent

PHILPOT D Lieut.

RICKWOOD F

BUCK JT

BUCK F

GREEN GG

HODGKINSON GCA

KEMP EH

MOISLEY A

MYERS H

REDSHAW R

VICKERS R

WEBB R

WOLSTENHOLME R

Indian Contingent

BAMPTON JAH Lieut.

BAMPTON REFS Lieut.

BAMPTON RW Lieut.

GORDON HS Lieut.

HOLROYD TA

Interpreter Corps

GOODWIN D 2nd Lieut.

BINNS H RS

CALVERT W RJA

DUELL RJ WRFA TF

HARRISON EJ RE

ROBINSON J WRA

SELBY S Corp.

SCOTT WM RF

SMITH S WRHS

TYNDALE-SMITH C Capt.

TOWERS LH Canadian

WALKER T RFC